П`ятниця, 29.03.2024, 04:52
Вітаю Вас Гість | RSS
   ПРАВО,  СУСПІЛЬСТВО,  ДЕРЖАВА,  БЕЗПЕКА : інформаційний вимір
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Інформаційна безпека [11]
Кібернетична безпека [6]
Теорія держави і права [11]
Студентські доповіді [6]
Навчальні і наукові видання [6]
Теги
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода
Головна » Статті » Інформаційна безпека

Інформаційна безпека як складова безпеки авіації: сучасне правове відображення

УДК: 34.096+656.7.08:004.056.5

Тихомиров Олександр Олександрович

кандидат юридичних наук

 

Інформаційна безпека як складова безпеки авіації: сучасне правове відображення

 

Актуалізація проблем забезпечення інформаційної безпеки зумовлена перш за все глибоким проникненням інформаційно-комунікаційних технологій в усі сфери діяльності людини, що створило пряму залежність від них.

Авіація – високотехнологічна галузь, вона завжди іде в авангарді використання здобутків науково-технічного прогресу і особливо інформаційно-комунікаційних технологій. Сьогодні функціонування і розвиток цивільної авіації безпосередньо залежить від якісного проходження потоків різноманітної інформації. Це стосується не тільки технічної інформації, необхідної для здійснення польотів (аеронавігаційної, ідентифікаційної, інформації для планування повітряного руху тощо) та організації авіаційних перевезень, а й правової інформації, яка має гармонійно інтегрувати авіаційну діяльність у суспільне життя як на національному, так і на міжнародному рівні, а також  широкого спектру інформації, що покликана популяризувати цивільну авіацію як особливо ефективну транспортну галузь та створювати її позитивний імідж у суспільній свідомості, чим сприяти збільшенню кількості потенційних клієнтів.

Слід визнати, що власне правова природа інформаційної безпеки є похідною. Це зумовлено природною визначеністю інформаційної безпеки науково-технічним прогресом і становленням інформаційного суспільства, а також  призначенням права як універсального соціального регулятора, межі дії якого поширюються на нові важливі сфери суспільних відносин. Саме набуття інформаційною безпекою, в широкому її розумінні, особливої соціальної цінності в умовах активного інформаційного розвитку зробило відносини у сфері її забезпечення актуальним предметом правового регулювання.

В Україні сфера правового регулювання інформаційної безпеки перебуває на етапі становлення, що проходить, з одного боку у взаємозв'язку власне з розвитком правового феномену інформаційної та національної безпеки, а з іншого – під впливом тенденцій становлення інформаційного права та загальних тенденцій розвитку правової системи України.

Вітчизняні накуковці-правники протягом останнього десятиліття достатньо активно підіймають проблеми забезпечення інформаційної безпеки, як на концептуальному рівні, так і відносно окремих суб'єктів або видів діяльності. Однак галузі знань про інформаційну безпеки сьогодні все ще бракує системності, комплексності, сформованості адекватних методологічних засад досліджень.

Очевидно, що наукова-правова думка має неоціненне значення для подальшого розвитку суспільства, проте ознак прагматичності вона набуває лише з втіленням її у відповідних правових формах необхідних для правового регулювання, основною з яких для України, як країни романо-германської правової сім'ї, є нормативно-правовий акт.

Прикладом цьому є Доктрина інформаційної безпеки України, затверджена Указом Президента України від 8 липня 2009 року № 514/2009. Доктриною  окреслена досить вдала модель загального сприйняття інформаційної безпеки, згідно з якою вона водночас має властивості і окремої сфери національної безпеки і складової кожної з її сфер. Така модель прийнятна для використання в будь-якій сфері, зокрема в авіаційній.

Для авіаційної галузі безпека завжди мала першочергове значення. Незважаючи на несформованість загального уявлення про інформаційну безпеку, певні її елементи традиційно присутні в правових актах, що регламентують безпеку авіації. Так, зокрема Державна програма авіаційної безпеки цивільної авіації (Закон України "Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації" від 20 лютого 2003 року № 545-IV) та Повітряний кодекс України  у першій редакції 1993 року буквально насичені положеннями, пов'язаними з наданням, отриманням, забезпеченням різноманітною інформацією – від технічної до рекламної, обміном нею між відповідними суб'єктами авіаційної діяльності, зокрема і на міжнародному рівні.  Крім того, як для галузі діяльності підвищеної небезпеки, якою є авіація, висуваються суворі вимоги до об'єктивності або правдивості та перевіреності інформації, її своєчасності точності та повноти, до забезпечення конфіденційності, захисту від несанкціонованого доступу тощо. А остання редакція Повітряного кодексу України від 19 травня 2011 № 3393-VI вже виокремлює інформаційну безпеку як одну з складових безпеки авіації.

Все це відповідає сучасному науковому сприйняттю інформаційної безпеки, для якого є характерним багатоаспектність, віднесення інформаційної безпеки на наднаціональний рівень та актуалізація проблем якості інформації. Однак не можна констатувати стрункість і гармонійність нормативно-правового відображення інформаційної безпеки як складової безпеки авіації, оскільки згадані вище положення законодавства є розрізненими і не формують єдиної системи забезпечення інформаційної безпеки суб'єкта авіаційної діяльності, або авіаційної галузі загалом. 

У певній мірі причиною тому є новітність проблем інформаційної безпеки як цілісного явища для законодавства України, адже основи правового регулювання сфері авіаційної діяльності, закріплені Повітряним кодексом України, Законом України "Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації" та відповідними міжнародними актами сформувалися значно раніше положень Доктрини інформаційної безпеки України і зараз лише адаптовані до неї.

Таким чином, у процесі розвитку повітряного права та удосконалення авіаційної діяльності можна очікувати підвищення уваги фахівців в авіаційній сфері до інформаційної безпеки як комплексної категорії у контексті її актуальних проблем, зокрема становлення авіаційних підприємств як елементів кібернетичної інфраструктури, забезпечення  кібернетичної та інформаційно-психологічної безпеки, захисту персональних даних тощо, що у підсумку призведе до  відповідного нормативного відображення, формування політики забезпечення, виокремлення спеціальних організаційних структур тощо.


Опубліковано: Тихомиров О.О. Інформаційна безпека як складова безпеки авіації: сучасне правове відображення / О.О. Тихомиров // Аеро-2012. Повітряне і космічне право: зб. матер. Всеукр. конф. молодих учених і студ.,  22 листопада 2012., Національний авіаційний університет, м. Київ. – С. 283-286.

Категорія: Інформаційна безпека | Додав: tihoma (23.02.2014)
Переглядів: 1001 | Теги: захист інформації, інформаційна безпека, безпека авіації, авіація | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Друзі сайту

Періодичні видання

Інформаційна безпека людини, суспільства, держави

Юридичний журнал

Правова інформатика

Інформація і право

Право України

Бизнес и безопасность

Корисні ресурси

Юридична бібліотека онлайн

Юридична бібліотека

CyberCrime Форум

Центр информационной безопасности

ISO27000.ru

Российская сеть информационного общества

Погода
© Тихомиров О.О. 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Иконка сайта сделана при помощи favicon.ru