П`ятниця, 26.04.2024, 16:42
Вітаю Вас Гість | RSS
   ПРАВО,  СУСПІЛЬСТВО,  ДЕРЖАВА,  БЕЗПЕКА : інформаційний вимір
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Інформаційна безпека [11]
Кібернетична безпека [6]
Теорія держави і права [11]
Студентські доповіді [6]
Навчальні і наукові видання [6]
Теги
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода
Головна » Статті » Студентські доповіді

Сфери "електронної" взаємодії суспільства та уряду

Іщенко Марія

Студентка 4-го курсу

Сфери "електронної" взаємодії суспільства та уряду


 

Великим кроком уперед став стрімкий розвиток інформаційних технологій, що призвів до збільшення інформаційних потреб громадян.

Держава як соціальний інститут повинна існувати для громадян, а точніше, орієнтуватись на їх потреби, підвищення  якості життя та реалізацію їх прав та інтересів. Сьогодні одним із основних завдань уряду кожної держави є задоволення інформаційних потреб кожного громадянина [1].

Важливо зазначити, що права і свободи людини можуть бути гарантовані й захищені тільки за наявності вільного доступу до інформації, ефективного впливу громадян на державну владу та здійснення владою необхідних функцій соціального управління. Людина інформаційного суспільства на якісно іншому рівні здійснює діалог з державним апаратом [2].

На жаль,  сьогодні ми спостерігаємо суттєве зниження ефективності діяльності системи органів державного управління та органів місцевого самоврядування, існує необхідність їх якісного оновлення шляхом запровадження нових форм і методів управління та сучасного інструментарію, в основі яких покладено використання інформаційних технологій. До того ж слід зазначити, що подібне реформування має обов’язково враховувати досвід провідних  країн світу, адже проблема пошуку шляхів ефективного реформування влади є актуальною не лише для України [3].

Як показує досвід зарубіжних країн, ці перетворення можливо ефективно реалізувати на практиці, впровадивши  електронне  урядування.

Саме поняття «електронного уряду» відносно нове і з’явилося на початку 90-х років минулого століття. Сінгапур став першою державою, де у 1999 році був створений масштабний урядовий портал "eCitizen Centre", який не тільки почав надавати інформаційні послуги, але й дозволив отримати  деякі державні послуги [4].

Наразі електронне урядування  переросло у щось більше, ніж просто надання інформаційних послуг громадянам, і трансформувалось у  форму організації державного управління, яка сприяє підвищенню ефективності, відкритості й прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій для формування нового типу держави, орієнтованої на задоволення потреб громадян. Електронне урядування є таким способом організації державної влади, який за допомогою локальних інформаційних мереж та сегментів глобальної інформаційної мережі забезпечує функціонування органів  влади в режимі реального часу та робить максимально простим і доступним щоденне спілкування з ними громадян [4; 5].

Яскравим прикладом ефективної роботи органів державної влади щодо забезпечення та надання інформаційних послуг громадянам для нас може слугувати не тільки досвід провідних країн, таких як:  США, Сінгапур, Великобританія, Швеція, Данія, Німеччина, Норвегія, Чехія, а й вчорашніх сусідів України по радянському минулому: Латвія, Естонія, Білорусь і Молдова. Так, в Естонії функціонує інтернет-портал "Сьогодні вирішую я" ("Tana otsustan mіna"), за допомогою якого громадянин республіки може взяти участь в управлінні державою - висловити свою думку про поточні процеси у країні, запропонувати поправки до законопроектів тощо. Цей портал також дозволяє користувачу голосувати. Якщо ідея поправки чи іншої пропозиції містить раціональне зерно і підтримується іншими інтернет-користувачами, естонський прем'єр-міністр відсилає цю пропозицію зі своєю резолюцією у відповідне міністерство [6].

Електронне урядування забезпечує ефективну роботу органів державної влади через встановлення взаємодії суспільства та уряду, в наслідок чого відбувається вдосконалення взаємовідносини між органами влади, бізнес-структурами та громадянами в  трьох основних сферах:

• якість життя громадян – сегмент «уряд для громадянина»
(G2C "government to citizens");

• економічний розвиток – сегмент «уряд для бізнесу»
(G2B "government to businesses");

• ефективність роботи управлінського апарату – сегмент «уряд для уряду» (G2G "government to governments").

Варто зазначити, що впровадження системи електронного  урядування сприяє підвищенню якості та доступності державних послуг для людини та громадянина, підвищенню якості адміністративних та управлінських процесів, забезпеченню контролю за результативністю діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування з одночасним забезпеченням належного рівня інформаційної безпеки; забезпечення відкритості інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розширення доступу до неї та надання можливості безпосередньої участі людини і громадянина та інститутів громадянського суспільства у процесах підготовки та експертизи проектів рішень, які приймаються на всіх рівнях державного управління, що допоможе вирішити низку існуючих проблем  в країні [5].

У цей же час, при наданні адміністративних послуг населенню, громадянину забезпечуються права на віддалений доступ до всіх видів відкритої державної інформації, що має індивідуальну та суспільну значимість; громадяни залучаються  до участі у державних справах. Таким чином відбувається подальше вдосконалення технологій державного управління [7].

Громадяни зможуть з легкістю реєструвати акти громадянського стану (народження, шлюбів тощо); оформлювати документи (паспорта, посвідчення);реєструвати право власності; отримувати соціальну допомогу; надавати податкову звітність; організовувати загальнодоступні електронні бібліотеки та сховища інформації; отримувати освітні послуги; одержувати дозволи на будівництво тощо.

Таким чином, впровадження е-урядування забезпечить перебудову існуючих відносин між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, бізнес-структурами та громадянином, що сприятиме зміцненню довіри до держави її структур, політики, яку вони реалізують, поставивши відносини між державою та громадянином на новий рівень, що ґрунтуватиметься  на прозорості діяльності.


 

Список використаних джерел:

1. Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки: Закон України № 537-V від 09.01.2007

2. Дубов Д. В. Основи електронного урядування: Навчальний посібник / Д. В. Дубов, С. В. Дубова. - К. : Центр навчальної літератури, 2006.- 176 с.

3. Єганов В. В. Проблеми та перспективи впровадження системи електронного урядування в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/db/2012-2/doc/1/05.pdf

4. Світовий досвід е-урядування [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://nc.gov.ua/menu/e_gov/

5. Концепція розвитку електронного урядування в Україні від 13 грудня 2010 р. N 2250-р [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua

6. Агафонова Н. Електронне урядування - це шлях від «держави над громадянами» через «державу для громадян» до «держави громадян» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://klichko.org

7. Баранов О. А. Концепція розвитку електронного урядування в Україні / О. А. Баранов, М. С. Демкова, С. В. Дзюба та ін.; [За ред. А. І. Семенченко] [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.irf.ua/files/ukr/conception_final.pdf


 

Науковий керівник: кандидат юридичних наук Тихомиров О.О.
 

Категорія: Студентські доповіді | Додав: tihoma (15.05.2014)
Переглядів: 1456 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Друзі сайту

Періодичні видання

Інформаційна безпека людини, суспільства, держави

Юридичний журнал

Правова інформатика

Інформація і право

Право України

Бизнес и безопасность

Корисні ресурси

Юридична бібліотека онлайн

Юридична бібліотека

CyberCrime Форум

Центр информационной безопасности

ISO27000.ru

Российская сеть информационного общества

Погода
© Тихомиров О.О. 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Иконка сайта сделана при помощи favicon.ru