Четвер, 25.04.2024, 08:48
Вітаю Вас Гість | RSS
   ПРАВО,  СУСПІЛЬСТВО,  ДЕРЖАВА,  БЕЗПЕКА : інформаційний вимір
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Інформаційна безпека [11]
Кібернетична безпека [6]
Теорія держави і права [11]
Студентські доповіді [6]
Навчальні і наукові видання [6]
Теги
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода
Головна » Статті » Теорія держави і права

Інформаційне забезпечення захисту прав споживачів



Науково-практичний семінар "Захист прав споживачів (порівняльно-правовий аналіз)" 16 жовтня 2012 року

Юридичний інститут, Національний авіаційний університет


Тихомиров Олександр Олександрович

кандидат юридичних наук


Інформаційне забезпечення захисту прав споживачів

 

Реалізація прав людини – один з пріоритетів сучасної юриспруденції. Особливо актуальними проблеми реалізації прав людини і, відповідно їх ефективного захисту, постають для сучасної України, яка намагається реалізувати конституційну модель правової держави.

У контексті інтенсифікації процесів інформаційного розвитку суспільства, актуалізації проблем інформаційної безпеки, підвищення інформаційних потреб людини, розвитку електронної комерції, телекомунікації тощо, доцільно зупинитись на трьох моментах науково-практичного характеру важливих для подальшого удосконалення захисту прав споживачів.

1. З розвитком інформаційного суспільства та глибокою інформатизацією всіх видів суспільної діяльності підвищується насиченість ринку інформацією як товаром або послугою. При цьому зміщується акцент з власне надання інформації (навіть інформаційних послуг в традиційній формі) на швидке, більш повне надання інформації в формі електронних даних через інформаційно-телекомунікаційні мережі, зокрема Інтернет. Тобто інформація як така все більше виступає в якості предмета споживання, що часто обмежує застосування традиційних підходів правового регулювання у сфері захисту прав споживачів. Зокрема особливо гостро постає проблема оцінки якості інформаційного продукту, нанесення шкоди неякісним інформаційним продуктом, міри відшкодування тощо.

2. Знов таки, в названих умовах підвищується значення інформації про товари і послуги як сукупність їх характеристик, показників. Електронна торгівля вносить суттєві корективи в реалізацію вибору споживача. Первинним у цьому процесі стає не сам товар у матеріальній формі, а його інформаційний образ на основі якого споживач здійснює свій вибір, що дає можливості широкого застосування технологій маніпулювання свідомістю за допомогою неякісної інформації (викривленої, неповної, необ'єктивної), які є незмінним супутником інформаційного розвитку суспільства. Можливості захисту від застосування таких технологій за допомогою правових засобів сьогодні практично відсутні.

3. Ефективність інформаційно-правового забезпечення у сфері прав споживачів. Йдеться про рівень усвідомленості людиною своїх прав як споживача та правових можливостей і механізмів їх реалізації та захисту, що по суті виявляється через рівень правової культури споживача. Ці знання є певною гарантією, що дозволяє в багатьох випадках уникнути порушень прав конкретного споживача та підвищити ефективність їх захисту завдяки чіткому дотриманню правових процедур, передбачених законодавством, належній фіксації юридичних фактів тощо.

Слід зазначити, що інформаційно-комунікаційні технології потенційно можуть відіграти визначальну роль у підвищенні ефективності правового регулювання загалом і у сфері захисту прав споживачів зокрема. За їх допомогою значно підвищується швидкість і зручність отримання (надання) правової інформації. Крім того існують широкі можливості перетворення класичної правової інформації (положень нормативно-правових актів у їх первинному вигляді) у форму більш придатну для сприйняття та практичного застосування у конкретних випадках. Проте останнє перетворюється на специфічну електронну послугу, до якої будуть висуватися вимоги з боку споживача, що знов таки буде потребувати захисту.




Джерело: http://law.nau.edu.ua/uk/morenews/282-16a1012
Категорія: Теорія держави і права | Додав: tihoma (24.10.2012)
Переглядів: 824 | Теги: правова держава, інформація, захист прав, інформаційне суспільство | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук по сайту
Друзі сайту

Періодичні видання

Інформаційна безпека людини, суспільства, держави

Юридичний журнал

Правова інформатика

Інформація і право

Право України

Бизнес и безопасность

Корисні ресурси

Юридична бібліотека онлайн

Юридична бібліотека

CyberCrime Форум

Центр информационной безопасности

ISO27000.ru

Российская сеть информационного общества

Погода
© Тихомиров О.О. 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz
Иконка сайта сделана при помощи favicon.ru